Kullanıcı adı:  
Şifre:  
  Şifremi Unuttum
  Yeni Üye
Kurtuluş İlkokulu 2-A Sınıf Sitesi   -    Eğitim Geleceğimizdir
 
2-A Sınıf Sitesi
Sırala: A Hite Göre Kategoriye Göre Tum Yorumlar
    Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir? Tarih / 21-09-2018
Bookmark and Share
Arkadaşına Gönder
Bu yazı 554 defa izlendi.
Z kuşağı nedir? sorusunun cevabı asla kısa olmayan uzun soluklu izlenimler ve sosyal tahlillerin sonucunda yanıtlanması gereken bir konu bütünlüğüdür. Milenyumla birlikte dünyanın değişmesi, gelişmesi internetin hayatımıza girmesi hemen hemen her şeyin yenilenip kolaylaşması 2000 yılından sonra doğan, büyüyen neslin farklı bir konuma dönüşmesine neden olmuştur.

Z kuşağı özelliklerinden en belirgini bu bireylerin internetle, teknolojiyle büyümeleridir. Milyonlarca yazılım hilesi, tabletler, bilgisayarlar ve en önemlisi neslin önüne geçen akıllı telefonlar... Bütün bu teknolojik figürler Z kuşağını sosyal ve bilimsel açıdan öne taşır. Bireyler farklı eğitim sistemleri içerisinde harmanlanır, donanım sahibi olurlar fakat son tahlilde bireylerin kazandıkları donanımlar onları mutlu etmek yerine gerginleştirir, tatmin etmez ve sonunda ortaya çıkan mutsuzluk kendisini gösterir.

Sosyal platformlarda kendilerine birer profil oluşturan, rol bulan bireyler; her konuda kendilerini bir fikir yaratır ama sosyal mecralardan uzaklaştıkları zaman fikir yoğunlukları neredeyse sıfıra indirgenmiş olur.

Tüm bu olumlamanın getirdiği olumsuzluk özellikler X nesli ve Y nesliyle de çatışmalara neden olur. 1965-1979 yılları arasında doğan kişilerin temsil ettiği X nesli ile 1980-1999 yılları arasında doğanların temsil ettiği Y nesli; Z kuşağının bu tip olgusallıktan uzak davranışları yüzünden sık sık çatışır. Bu çatışmalara örnek vermek gerekirse; aralarında 10 yaş olan iki kardeşi ya da ebeveynleriyle problem yaşayan Z kuşağı bireyleri karşımıza çıkar.

Z KUŞAĞININ GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR
Milenyum kuşağının temsilcilerinin hızlı ve analitik düşünme yöntemleri üst düzeydedir fakat bu özellikler bireysellikten öteye geçmez, ekip çalışmalarına yatkın değillerdir. Kendilerine olan güvenleri yüksektir, ailelerinin onlara farklı baktığı gerçeği üzerinde titremeleri özgüvenlerini oldukça yükseltir.

Bağımsızdırlar, özgürdürler, onlar için mümkün olmayan hiçbir şey yoktur. TV reklamlarında sık sık karşımıza çıkan ımpossible ıs nothing (hiçbir şey imkansız değildir) tarzı sloganlar da direkt Z kuşağına hitap eder. Z kuşağı; toplumsallaşmadan ziyade bireyselleşmeyi önemser. Kurallar, zaman harcanan rüyalar onlara göre değildir. Çoğunun hayalinde anne ve babalarının, akrabalarının işlerini yapmak değil kendi serüvenlerini çizmek vardır. Geçim sağlanan işler onlar için günlük sıkılma serüveninden başka bir şey değildir. Çaba harcanan, özveri gerektiren işler onlara göre değildir.

 

YAPABİLDİĞİM DAVRANIŞLAR RESİM GALERİSİ

2018-2019   Tarih:20-09-2018
YORUM YAP TÜM YORUMLAR BİLGİLENDİRME HABER ARŞİVİ
   HABERİN YORUMLARI
Bu habere ilk yorumu siz yazabilirsiniz...
   Keyword : z kuşağı, milenyum, öğrenci, özellikleri, nelerdir
Bu Haberler de İlginizi Çekebilir
  GÜNLÜK ÖDEVLER   ÖĞRENCİ NOTLARI
  OKUMA HIZLARI   OKUMA TIRTILI
  BİZE GÖNDERİN   OYUN OYNA
  DUYURULAR   ETKİNLİK GEÇMİŞİ